Menu
* Pop Up Shop in school hall from tomorrow (20/09/17) after school and then before and after school for rest of this week - please come and support us* * Harvest Festival at St Michael's Church, Shap this Friday 22 September at 10am - all welcome to join us * *Please donate tinned goods for the Harvest Festival by bringing to school on Friday morning - Thankyou * ** Macmillian Coffee morning in the Memorial Hall on Friday 29 September 10am to 11.30am **
Home Page

Shap CE Primary SchoolA Safe Branch from which to Soar

Welcome toShap CE Primary SchoolA Safe Branch from which to Soar

Governors

Welcome to our Governors' section. 


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

Picture 1 Mr Chris Wood - Chair
Picture 2 Mr Steve Gee - Vice Chair
Picture 3 Mrs Anne Maud
Picture 4 Mrs Katie Chappell
Picture 5 Mrs Elizabeth Grose
Picture 6 Mr Richard Morris
Picture 7 Mrs Vanessa Verbes-Ballesteros
Picture 8 Mrs Stacey Lewis-Wrobel
Name of Governor Type of Governor and term of office Committee membership End of term of office date
Mr C Wood (Chair) Trustee - 4 year term
  • Finance and staffing
  • Headteacher appraisal
September 2018
Mr S Gee (Vice Chair) PCC - 4 year term
  • Premises, Health and Safety
  • Appeals 
May 2020
Mrs A Maud Headteacher
  • Finance and staffing
  • Premises, Health and Safety
N/A
Mrs K Chappell Staff - 4 year term
  • Finance and staffing
September 2018
Mrs E Grose PCC - 4 year term
  • Finance and staffing
June 2017
Mrs A Bindloss Trustee - 4 year term
  • Finance and Staffing
  • Headteacher appraisal
September 2020
Mr R Morris Parent - 4 year term
  • Hearings
July 2017
Rev A Hurd Foundation (ex-officio)   N/A
Mrs J Corrie Local Authority - 4 year term
  • Finance and Staffing (Chair)
  • Headteacher appraisals
September 2019
Mrs V Yerbes-Ballesteros PCC - 4 year term
  • Hearings
May 2020
Mrs S Lewis-Wrobel Parent - 4 year term
  • Appeals
July 2020
Mrs D McColm PCC - 4 year term   September 2018
Mrs D Nicholson PCC - 4 year term
  • Appeals
 
Vacancy Co-opted - 4 year term   May 2021

 

Top